یادی از خلیل شعر ایران

 

غروب غمگینی است . آسمان می بارد وتنها یک ساعت هست که پیکر پاک دوست شاعرم خلیل عمرانی در دیارش به خاک سپرده شد.مصطفا فخرایی شاعر هم ولایتی اش همین لحظه گفت :خلیل عزیز شعر جنوب در شاهزاده ابوالقاسم آرام گرفت.این مرد بزرگ انسان شاعر بود .انسان بودن و شاعر بودن موهبت الهیست که همگان ندارند واین پارسا مرد نازنین هردوموهبت را همراه هم داشت. من سال ها بااو بوده ام وسال ها با اوزیسته ام در کنار دانش آموزان ودانشجویان شاعر، واین شاعر بزرگ آیینی بی هیچ ادعایی به راهنمایی جوانان اهل قلم می پرداخت.

این بی ریا مرد بزرگ خلیل من نه که خلیل همه انسانها بود .او عاشق ایران وجوانان ایرانی بود.خیلی ها این دوروز درباره اش سخن گفتند حتا در تشییع پیکر نازنینش در تهران اما او را خیلی خوب نمی شناختند وبا روحیه این شاعر آیینی آشنا نبودند. این مرد اهل چاپلوسی نبود وهرچه می گفت باور داشت وایمان داشت.او باایمان ترین شاعران این روزگار بود.والبته مدیری لایق که نامدیران قدرش را نمی دانستند و حرفش را نمی فهمیدند .با او بزرگ شده بودم و خوب حسش می کردم ومی دانستم چه می خواهد و چه می گوید.

آری عزیزان من خلیل شعر ایران در مدیرتش هم نابغگی داشت!!!!مدیریتش بر مبنای مدیریت انسانی بود نه مدیریت دستوری و بالادستی که خیلی ها از این روش استفاده می کنند!!!!

در باره خلیل در این غروب غمزده بیشتر سخن نمی گویم ومنتظر فرصتی دیگر می مانم تا روحیاتش را بر زبان آرم. شاگردان خلیل او را معلم شعر خوب ونابغه می دانند و به گمان من درست هم می گویند .من به چشم خویشتن دیده ام راهنمایی هایش را واز هیچ چیزی برای ارشاد شاعران جوان دریغ نمی کردند.

دریغا بزرگ مردشاعری ونازنین رفیقی وبرادری خوب را ازدست داده ام .به قول خودش :هرچه می آید به آغوش سکوتی می رود/آن چه می ماند صدای مهربانی های ماست!! نامش هماره در ذهن وزبان جوانان فهیم ایرانی جاری باد.

/ 4 نظر / 18 بازدید
مصطفا فخرایی

درود منوچهر جان تسلیت می گویم.یاد و خاطره اش گرامی باد. شعری را از زنده یاد خلیل عمرانی(پژمان دیّری) می خوانیم: دچـار حـادثه خوب روبـرو شده‌ام گمان مدار كه حلاج دار هو شده‌ام چنان دچار تو هستم كه هیچ یادم نیست كه چند مرتبه با بغض همگلو شده‌ام تو میرسی و من ازخود به شیوه حافظ نیازمند عطش های جستجو شده‌ام چقدر روی تو خوب است، روبرو خوب است چقدر زورق طغیان آرزو شده‌ام به مهربانی تالاب انزلی شده‌ای برای من كه پر از اضطراب قو شده‌ام من از نژاد زمین نیستم ولی یك روز به این جزیره ی پر ماجرا رفو شده‌ام همیشه آمدنت اتفاق سرشاریست و این كه با غزلی تازه روبرو شده‌ام

عباس کلهر

سلام استاد سایه سبز شما و اخوی معظم مستدام پناه ما باشید

محسن عمرانی (وبگاه زنده یاد خلیل عمرانی )

سلام و عرض ادب داغ رفتن خلیل حالا حالاها برامون زوده که فراموش کنیم اما یادش تا ابد در دلمون زنده است حقیتش افتخار آشنایی با شما رو ندارم ولی یادمه که هروقت پیام هایی که قبلاً تو وبلاگشون و میزاشتید براشون میخوندم با اسم شما لبخندی بر لبانش نقش میبست و با یاد شما سبز میشد و وقت نشد که سر و رمز این دوستی رو ازش بپرسم یک خواهش دارم با نظرات ارزشمندت به پویایی بیشتر و ادامه کار وبلاگش بهم کمک کنید ممنون و سپاس محسن عمرانی _ بندر دیر

سیروس مرادی

سلام استاد سال نو مبارک