نقش سلمان هراتی در کتاب های درسی

اشعار هراتی در کتب درسی جای گرفت/ تاکید سلمان بر زنگ فراموش شده انشاء
تنکابن - خبرگزاری مهر:  علی پور پژوهشگر  و استاد دانشگاه گفت: سلمان جزو معدود شاعران کشور است که اشعارش در تمامی مقاطع تحصیلی و در کتابهای درسی گنجانده شده است.
 
منوچهر علیپور در حاشیه همایش سراسری سلمان هراتی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به اینکه چه اشعاری از چه شاعرانی برای کتب درسی انتخاب می شوند، گفت: سلمان هراتی جزو معدود شاعرانی است که اشعارش در کتب درسی از پایه ابتدایی و دوره های اول ودوم متوسطه به چشم می خورد.
 
وی اظهار داشت: سعدی، پروین اعتصامی، قیصر امین پور نیز از دیگر شاعرانی هستند که شعرهایشان در سه مقطع تحصیلی گنجانده شده است.
 
وی عنوان کرد: به عنوان مثال دنبال شعری از حافظ بودیم تا در کتاب ششم ابتدایی قرار دهیم اما شعر حافظ از لحاظ مفهوم و کلمات دارای معنانی ثقیل برای دانش آموز ابتدایی است.
 
علیپور یادآوربا بیان اینکه شعرهایی از سه اثر سلمان هراتی در مقطع ابتدایی استفاده شده است، گفت: شعر " پیش از تو آب معنای دریاشدن نداشت" در مقطع دبیرستان، در مقطع راهنمایی شعر" رنگ بهاران " و در مقطع ابدایی نیز شعر " زنگ انشاء " در پایه ششم ابتدایی استفاده شده است.
 
عضو هیئت مولفان کتب درسی کشور گفت: آثار دو شاعر تنکابنی شامل سلمان هراتی و مصطفی علیپور در کتب درسی ششم ابتدایی دانش آموزان کشور چاپ شده است.
 
وی با اشاره به شعر زنگ انشاء سلمان هراتی افزود: ادبیات بکار رفته در این اثر تعلیمی است و به دلیل ساده بودن، مدرسه و دانش محوری بودن، این شعر در کتاب گنجاده شده است.
 
علیپور افزود:  گفتمان علمی سلمان در این شعر بهترین شیوه های تدریس در مدرسه است که دانش آموز در سویی و معلم در یک طرف دیگر قرار می گیرد و معلم سوژه ای را می دهد و دانش آموز بحث می کند.
 
انتقاد از نبود مدرسه ای بنام سلمان در زادگاهش
 
وی افزود: تاکید سلمان بر روی زنگ انشا و اینکه اکنون زنگ انشاء در مدرسه کمرنگ شده، از مباحث مهم است.
 
این استاد دانشگاه از سلمان به عنوان شاعر دفاع مقدس یاد کرد و گفت: یکی از اصلی ترین بن مایه شعرهایش، شهید و شهادت است و نکته تاسف بار این است که با آنکه شعر سلمان در سه مقطع تحصیلی وجود دارد ولی هیچ مدرسه ای به نام سلمان در تنکابن نیست.
/ 0 نظر / 32 بازدید